Výroba medu
Všechen náš med je vyráběn přírodní cestou, k jeho výrobě, stáčení ani plnění nepoužíváme žádné chemické látky. Medomety, pomůcky i plnící nádoby jsou nerezové, což nám umožňuje zachovávat hygienu, tolik potřebnou v potravinářském průmyslu.
Tu nejdůležitější výrobu zajišťují naše pilné včeličky. Po celý den sběračky sbírají nektar, nosí ho do úlů a tam pak z něj úlové včelky postupným prosliňováním a odpařováním vody „vyrobí “ med.
V této fázi výroby je na nás, aby měly dostatek místa pro medné zásoby, proto úly kontrolujeme a v případě potřeby přidáváme další nástavky s rámky. Protože slouží jako „včelí spižírna“ na med, říkáme jim MEDNÍKY.
Na konci snůšky – to je období dokvétání určité rostliny, nebo kolekci rostlin- nastane ten pravý čas a přicházíme na řadu my:
Medné rámky odebíráme z medníků v době, kdy jsou nejméně ze 2/3 zavíčkované. Tzn., že včelky buňky s medovými zásobami potáhly voskovým víčkem a tím si ho zakonzervovali. Tehdy je med zralý a vhodný k uskladnění. Tím, že používáme nízké rámky, dosáhli jsme výnosů jednodruhových medů – z lípy, řepky, akátu.
V medárně se pak plásty ručně nerezovou vidličkou odvíčkují a skládají do medometu.
Odstředivá síla pak med z plástů vytlačí na stěny a dno medometu, odkud přes síta vytéká do skladovacích nádob.
Pro vosková víčka máme další využití, dáváme je tedy do nádoby a než je vytavíme na vosk a odlijeme z nich svíčky, uděláme z nich „víčkovici“ – něco jako domácí lék.
Medomet používáme nerezový, zvratný na 6 rámků. Tím, že je elektrický se práce značně zjednodušila. Nejen, že netočíme klikou, ale medomet je naprogramován i na počáteční pomalejší, poté rychlejší chod, a na chod oběma směry. Tím odpadá také ruční otáčení rámků v medometu.
Jako skladovací nádoby pak používáme hliníkové konve, plastové potravinářské kyblíky, nebo 200 l sudy.
Med skladujeme v temnu, chladnu a dobře uzavřený.